top of page
Vyhledat

Somatický přístup

V roce 2021 jsem začala svojí vzdělávací cestu jako somatický facilitátor. Přihlásila jsem se do tříletého vzdělávacího programu z dílny Somatika.cz – výcviku, v rámci, kterého se učím poznávat tělo a pohyb v rozličných souvislostech, vztazích a propojeních. Přicházím do kontaktu s technikami, které vnímám jako důležité při objevování pohybového potenciálu, regulaci různých procesů a systému v těle a při hledání rovnováhy. Tyto techniky postupně zařazuji do své práce s klienty. Obsah výcviku krásně vystihuje těchto pár vět:


"Program vychází z moudrosti pohybujícího se vnímajícího těla. Studujeme do hloubky nejen neurologické vývojové vzorce, ale také významovou a souvislostní anatomii, autentické vyjádření, somatickou psychologii a práci s dotekem.“


Samozřejmostí je, že moje individuální práce s klienty je somatickým vzděláváním obohacena a rozšířena. Aktuálně se dostávám při své práci často k regulaci nervové soustavy a do hloubky pohybových a neurologických vzorců.

Kromě toho se snažím somatiku přivést i do skupinových lekcí a vznikají tak často celkem osobité fúze 😊

Aktuálně se můžete s těmito lekcemi setkat v břevnovském studiu Yoga & Art, nebo letenském studiu Jóga Letná.


Somatická jóga


Vytvoření této fúze předcházelo pozorování toho, jak se hromadí napětí v našich tělech. To, co se událo ve světě kolem nás v poslední době, zapůsobilo rozhodně na naší nervovou soustavu a míru stresu, ve kterém neustále žijeme. A tak jsem se pořád častěji setkávala s tím, že svalový tonus mnoha lidí kolem mě byl opravdu v hrozném napětí.


Začala jsem tedy znovu zkoumat. Snažila jsem se rozpustit napětí v pohybu, ale jako kdyby to nefungovalo a napětí zůstávalo během celé doby různých forem cvičení (od jógy až po box 😊). Prostě to napětí v tom pohybu zůstalo a uvolnění dalo opravdu mnoho práce.

Opakovaně mě to navedlo ke zkoumání regulace nervové soustavy neb mi začalo být jasné, že ta ovlivňuje tonus těla a pokud je přehlcená a pořád ve střehu vyhodnocující potenciální nebezpečí, bude ve střehu a napětí i tělo.

A proto jsem se snažila nakombinovat své lekce tak, abych jejich cílem bylo uvolnění a regulace. Proto se v nich mísí somatické techniky s těmi jógovými. Hýbeme se tak na vlně dechu, v pulzaci a tekutosti, neb tyto kvality uvolnění podpoří.


Vždy do lekce zahrnuji i tzv. grounding a neurologické vývojové pozice, které našemu tělu pomohou se rozpomenout na ideální nastavení jak v pohybových, tak neurologických vzorcích a jsou nám nápomocné při aktivaci parasympatické části autonomní nervové soustavy.

Živé centrum těla - CORE

Kromě lekce somatické jógy jsem vytvořila i workshop zaměřený na naše CORE, který bude nabitý informacemi a souvislostmi.


Centrum našeho těla je zdrojem síly, vitality, sebeuvědomění a energie. Je rovněž nositelem veškerého pohybu. Potřebujeme s ním být propojeni na fyzické, mentální a emoční úrovni.

Abychom se mohli hýbat bez bolesti a udrželi naše centrum živé a zdravé, je důležité ho vědět správně zapojit. Stabilní a funkční střed těla dovolí i ostatním částem těla se hýbat s lehkostí a plynuleji.

Během workshopu prozkoumáme: - Neurologické vývojové vzorce, které nám pomohou vrátit se k základním pohybovým vzorcům a koordinacím s ohledem na střed těla - Dech, který nás nevede a s naším centrem propojí - CORE (břišní svaly, svaly páteře a svaly pánevního dna) - Správné držení těla - Jak pracovat s mobilitou a stabilitou a oporou s cílem lehkosti periferií - Kde se nám hromadí napětí a jak toto napětí uvolňovat - Uvědomování si našeho centra těla v každodenních činnostech a další souvislosti
16 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page